Jak získat práci na výletní lodi
Dříve než začnete žádat o práci na výletní lodi by bylo moudré se zamyslet jakou profesi by jste chtěli na lodi vykonávat a jestli k tomu máte správné předpoklady.
Jako první doporučuji udělat si takový malý internetový průzkum o výletních lodích a jednotlivých společnostech. Nezastupitelným důvodem je nejen, že sami sebe obohatíte o cenné informace, ale především taková to otázka se často vyskytuje u přijímacího pohovoru.
1. Jakou profesi by jste rádi vykonávali na lodi?
Výletní loď by se dala rozdělit na dva tábory zaměstnanců
Staff (personál), Členem "Staff" je někdo kdo pracuje v jednom z několika odděleních takových jako:Cruise dept.,Entertainment dept.(zpěváci, tanečníci, muzikanti..),Retail dept.(maloobchodní prodej, fotograf, výtv. umění, kasino) , Beauty salon (kadeřník, masér),
Crew (posádka), Členem "Crew" je někdo kdo pracuje v oddělení obvykle pod kontrolou Chief Engineer (hlavní inženýr) a Hotelový manažer:Truhláři, Elektrikáři, Instalatéři, Stevardi, Číšníci, Šéfkuchaři, Bar Staff.
Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma skupinami je jednoduchý "Staff" má větší privilegia a smí užívat vybavení na palubě. Docela často jejich pracovní doba je kratší a mají více volného času v přístavu. Pro příklad krupiér v kasinu bude mít volno každý den je-li loď zakotvena v přístavu jelikož je to protizákonné hrát v kasinu dokuď loď znovu nevypluje.
Pečlivě si to promysli předtím než podáš žádost na nějakou pozici na výletní lodi. Zohledni svojí kvalifikaci a motivaci ( postup v kariéře nebo zábava). Najdi pozici, která ti sedne nejlépe a jaké ti to přinese výhody.
Co se týče výhod na většině lodí by měli být takovéto: Zdarma ubytování a jídlo, zdarma zdravotní péče po dobu kontraktu, zdarma letenky tam a zpět. po dobu kontraktu.
2. Výletní lodě - (druhy + historie)
Možná si myslíte, že následující řádky budou jen kupa dat a blábolů, které je nejlépe přeskočit, ale někteří by zde mohli najít užitečné informace při rozhodování na jakou výletní loď podat žádost, popřípadě použít dané informace při pohovoru.
Historie výletních lodí sahá již do začátku 19. století kdy se stala plavba nejen jako doprava z místa na místo, ale hlavně jako rekreace a zábava. Velmi populární a rozšířená se stala po sepsání zkušeností z plavby spivatele Charlese Dickense. V dvacátých.letech 20.století se vším komfortem se plavba na výletních lodích stala populární mezi zámožnými lidmi západního světa.
Ve Spojených státech amerických byli plavby populární ve 30. letech díky tzv. Prohibici. V té době bylo ilegální pít alkohol na území USA, ale pasažéři mohli v klidu pít alkohol jen několik mil za břehem.
Během 30. a 40. let se některé země mimo jiné Velká Británie, Nizozemí, Francie, Norsko a USA předháněli ve výstavbě těch nejluxusnějších lodí. Velikost, rychlost a výzdoba nebyla věcí jen designu a funkčnosti, ale hlavně národní hrdosti.
Některými nepříjemnostmi si výletní plavby prošli v roce 1958 kdy byl spuštěn první transatlantický let, který kompletně změnil zákaznické požadavky a ekonomiku světového průmyslu. Navíc z vynálezem "Jumbo Jet" bylo ekonomičtější cestovat letadlem čímž se snížil podíl cestujících až o tři čtvrtiny.
Dnes se výletní lodě stávají důležitým prázdninovým rezortem a stávají se čím dál populárnějším v oblasti cestovního ruchu.
Typy výletních lodí: Super Mega (Giant) Ships (100 000 tun, více než 2600 pasažérů), Mega Ships (70 000-100 000 tun, 1600-2600 pasažérů), Large Ships (20000-70000 tun, 500-1600 pasažérů), Small Ships ( méně než 20000 tun, do 500 pasažérů)
Hlavní společnosti Výletních lodí: Carnival Cruise Line; Holland America Line; Princess Cruises; Costa Cruises; Celebrity Cruises; Royal Caribbean Line, Norwegian Cruise Line; Star Cruises
Ačkoli jsou pouze tři hlavní společnosti pod kterými plují tyto lodě- Carnival - Carnival, Princess, Holland America, Costa,Cunard and Seabourn ,
Royal Caribbean - Royal Caribbean a Celebrity
- Platnost pasu na alespoň jeden rok je samozřejmostí.
- Pokud je to práce na zámořské loďi budeš si muset vyřídit víza US Seaman’s C1/D Visa na vlastní náklady
- Seaman’s Medical Certificate - MCA ENG1/Norwegian nebo ekvivalentní (zdravotnický certifikát)
- Seaman’s Books - Aby jste se vyhli obtížného získávání víz na různých místech světa (nutné vyplnit formulář s fotografiemi)
Se vším zařizováním by Vám měla pomoc agentura zprostředkující zaměstnání nebo zaměstnavatel.
Ze začátku to je pro mnoho lidí na palubě lodi složité zvykat si na nové prostředí a pracovat mnoho hodin každý den, ale po čase když si zvyknete zjistíte, že je to neocenitelná zkušenost a poznání nových míst a lidí z celého světa.